‘Boğaz’daki gemiler ölüm saçıyor’

tanker_bogaz

Gemi emisyonları nedeniyle yılda 280 kişi akciğer kanseri, 4 bin 200 kişi de kardiyovasküler hastalıklara yakalanarak erken yaşta hayatını kaybediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, boğazlardan geçen bir tanker, en az 100 aracın egzoz dumanına eş değer salım gerçekleştiriyor. Gemi emisyonları nedeniyle yılda 280 kişi akciğer kanseri, 4 bin 200 kişi de kardiyovasküler hastalıklara yakalanarak erken yaşta hayatını kaybediyor.

İTÜ’den yapılan açıklamaya göre, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nden Doç. Dr. Tayfun Kındap ve Doç. Dr. Alper Ünal koordinatörlüğündeki 15 kişilik ekibin İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçen gemilerin insan sağlığına ve çevreye verdiği zararları ölçmek, ileriki dönemde önlem almak amacıyla yürüttüğü ”Yaşanabilir İstanbul için Gemi Emisyonları Kontrol Alanı” adlı çalışma tamamlandı.

Kalkınma Bakanlığı’na bağlı İstanbul Kalkınma Ajansı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın desteklediği proje kapsamında İTÜ’lü bilimadamları, her yıl boğazlardan geçen 50 bin geminin yol açtığı kirliliği önlemek için ilk adımı attı.

Kaynak: NTVMSNBC

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.