Çevre için 1.5 milyarlık dev yatırım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çatısı altındaki Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce 311 belediye ve 21 il özel idaresine, toplam 60 milyon lira değerinde 332 çöp toplama, 2 vidanjör, 55 çevre denetim olmak üzere toplam 389 temizlik ve hizmet aracının dağıtımı yapılacak. Ayrıca 365 tesis ve diğer yatırımların hizmete sunulmasının yanı sıra 212 atık su arıtma tesisinin enerji sarfiyatı giderinin 27 milyon liralık kısmı ödenecek.

Başta İstanbul olmak üzere, Kocaeli, Bursa, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik, Yalova, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde toplam maliyeti 13 milyon TL’yi bulan 39 hava kalitesi ölçüm istasyonun açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Öte yandan törende 5 katı atık düzenli depolama tesisi, tehlikeli ve tehlikesiz atık geri kazanım, tehlikeli atık ara depolama, metan gazından enerji elde edilmesi, ambalaj atıkları geri dönüşüm tesisine canlı bağlantı ile Adana, Elazığ, Kastamonu, Manisa, Mersin, Yozgat’ta toplam 16 milyon 250 bin liraya mal olan 6 tıbbi atık sterilizasyon tesisi de açılacak.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.