Dünya Çevre Oscarı ODTÜ’ye

8   odtü 1.ödül

ODTÜ’lü tasarım ekibi Designnobis, “Dünya Çevre Oscarları” olarak bilinen ABD’deki Green Dot Awards yarışmasında üç ödüle birden layık görüldü.

ABD ‘de düzenlenen Green Dot Awards yarışması 2012 yılı sonuçları açıklandı. Ulaşım, mimarlık, ürün ve hizmet alanlarında yılın en sıra dışı çevreci proje ve çalışmalarını ödüllendiren ve “Çevre Oscar’ları” olarak da anılan yarışmada, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu ve ekibin projeleri ödüllendirildi.  Ekibin tasarımları, geri dönüşüm, atık malzeme kullanımı ve sürdürülebilir enerji gibi alanlarda yenilikçi yaklaşımları dolayısıyla ödüllere layık görüldü.

8 ODTÜ ÇEVRE

Grubun ödül aldığı, “Living Pots Sürdürülebilir Yetiştirme Sistemi” projesinde atık kereste kullanarak düşük karbon salınımlı ve tamamen geri dönüşümlü yetiştirme üniteleri elde ediliyor. Ödül getiren ikinci tasarım olan “Twist su kaybetmeyen kettle” projesi de kapalı su döngü sistemiyle buharlaşan suyu yoğuşma ile geri kazanıyor. “SurfSail42 Sörf ve Yelkenli” tasarımı da aynı anda iki kişinin sörf veya yelken yapabileceği yeni bir deniz aracı sınıfı yaratıyor.

Kaynak: AA

Sitemize gelen aramalar:

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.