Enerji sorununu bakteriler çözecek

16 BAKTERİ

Danimarka’da Aarhus Üniversitesinde yapılan bir araştırma, bakterilerdeki elektrik kablosu sistemi taklit edilerek, kaliteli ve yenilenebilir enerji üretilebileceğini ortaya koydu.

Doğa Bilimleri Genel Sekreteri Müge Kanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”desulfobulbus” adlıbakteri hücrelerinin, yalnızca milimetrenin birkaç binde biri kadar uzunlukta, son derece küçük canlılar olduğunu söyledi.Bir saç telinden çok çok daha ince olan bu bakterinin, adeta, içerisinde çok sayıda yalıtımlı kablo bulunan elektrik kablosu gibi çalıştığını dile getiren Kanay, bakterilerdeki bu sistemin taklit edilmesiyle enerji sorununa da çözüm bulunabileceğine dikkati çekti.

Kanay şöyle devam etti: ”Vücudumuzda trilyonlarca hücre var. Sadece tek bir tanesindeki mitokondri cep telefonlarımızın pillerinin bitmemesi için yeterli. Benzer bir düşünceyle yola çıkarak, bakterilerdeki elektrik kablosu sistemini de taklit edebilirsek, kaliteli ve yenilenebilir enerjide dönüm noktası elde edebiliriz. Bugünkü en iyi kablolama teknolojimiz, fiberoptik kablolar. Fakat bakteriler taklit edilirse, uzun ömürlü ve daha yüksek verime sahip biyokablolar, fiberoptik kabloların yerini alabilir.”

Kaynak :AA

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.