Gelecek nesiller için materyal kullanımı

inşaat

Kraliyet Derneği için hazırlanan bir rapora göre, dokuz milyar insanın yaşadığı dünyada, iklim değişiklikleri ve tabii kaynakların azalmasına karşı savaşmak için fabrikalar kullandıkları materyalleri ciddi oranda azaltmak durumunda kalacak.

Rapor, tabii kaynaklardan verimli olarak yararlanmanın yolunun, istediklerimizi daha az materyal ile yapmak olduğunu söylüyor. Araştırmacılara göre, inşaat sırasında çimento yarı oranında kullanılabilir, inşaat işleri daha uzun ve dikkatli biçimde yapılabilir. Şu anda bunlara dikkat edilmemesinin sebebi ise, emeğin önemli olması ve materyallerin ucuz olması. Örnek olarak, eğer hükümetler daha büyük ve güçlü taşıt üretimi trendinden vazgeçerlerse, otomobillerde ciddi oranda çelik kullanımı azabilir.

Araştırmacılar, materyal verimliliğinin iklim değişikliğinin üstesinden gelmede çok önemli olduğunun da altını çiziyor. Mesela İngiltere, materyallerin aynı oranlarda üretilmesi için gerekli temiz enerjiyi teşvik için nükleer enerjinin dört katı veya rüzgar enerjisinin 40 katına ihtiyaç duyuyor. Bunun gerçekleşme oranının oldukça düşük olduğuna dikkat çekilirken, kaynak kullanımı verimliliği tek çözüm olarak gözüküyor.

 

29.01.2013 BBC (çeviri)

 

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.